25. marec 2020

Ako podporiť imunitu v čase koronavírusu

Ovosan

Rýdzo prírodný doplnok stravy obsahujúci biologicky aktívne fosfolipidy sa dlhodobo používa na podporu správnej funkcie imunitného systému. Býva aj súčasťou terapie onkologických pacientov. Tým napomáha nielen stabilizovať obranyschopnosť organizmu, ale napríklad taktiež zvládať vedľajšie účinky štandardnej onkologickej liečby. Môže prispieť aj k rýchlejšej regenerácii buniek. V súčasnosti sú jeho účinné látky (BAF) predmetom výskumu lieku na rakovinu.

Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA)

Vo svojej správe označil Štátny zdravotnícky ústav omega-3 mastné kyseliny (a vitamín D) za jednu zo zásadných látok, ktoré majú vplyv na správnu funkciu imunitného systému. To môže pomôcť aj v boji proti koronavírusu. Hoci testovanie SZÚ prebiehalo na zdravých ľuďoch, existujú svetové štúdie, v ktorých sa omega-3 pripisuje podporný vplyv taktiež v liečbe rakoviny prsníka alebo prostaty. Hlavnými zdrojmi sú tučné morské ryby. Rastlinné zdroje (majú iné účinné látky – ALA) v tomto prípade majú iba nízky účinok.

Vitamín C

Vitamín C patrí medzi stálice spájané s podporou imunitného systému. Dôvodom je, že stimuluje tvorbu bielych krviniek a vďaka tomu je schopný podporiť aj odolnosť organizmu voči infekciám. Medzi prírodné zdroje patria jahody, rakytník, šípky, camu camu alebo pomaranče.

Zelený čaj (účinná látka epigalokatechín galát)

Šálka kvalitného sypaného zeleného čaju, ideálne japonská odroda alebo matcha čaj dokáže stimulovať obranyschopnosť organizmu a podľa mnohých štúdií je aj prevenciou rakoviny. Navyše je lahodný a upokojuje našu nervovú sústavu.

Dangšen

Táto bylina sa používa najmä v tradičnej čínskej medicíne, kde slúži na celkové posilnenie organizmu. Pripisuje sa jej mnoho zaujímavých vlastností. V súčasnom stave je dobré vedieť, že medzi ne patrí aj mobilizácia imunitného systému, znižovanie vysokého tlaku, upokojenie bolesti, podpora tvorby červených krviniek či pomoc pri horúčkach.

Šišak bajkalský

Táto krásna rastlinka, ktorá môže ozdobiť aj záhrady, patrí medzi cenené liečivé rastliny. Medzi jej silné stránky patrí ochrana kardiovaskulárneho systému a regulácia vysokého krvného tlaku (práve tieto osoby sú koronavírusom veľmi ohrozené) a hlavne posilňuje imunitný systém, ktorý robí odolnejší voči vírusom aj baktériám. Vyvoláva potenie, preto sa využíva ako podporná terapia pri chrípke. Má protizápalové a antioxidačné účinky.

Potraviny s protirakovinovým účinkom

Zaraďte potraviny, ktorých sa rakovina „bojí“. Spravidla majú zaujímavé množstvo vyživujúcich látok, ktoré podporujú správne fungovanie organizmu. To sa hodí nielen v prípade onkologického ochorenia, ale aj v bežnom živote. Slúži aj ako súčasť prevencie vzniku alebo návratu rakoviny (recidívy).

Potraviny a korenie s antivírusovými účinkami

Existuje taktiež rad bežných potravín, prípadne korenia či bylín, ktoré obsahujú účinné látky, ktoré majú antivírusový, prípadne protizápalový účinok. Patria medzi ne napríklad zázvor, čakanka, kurkuma s čiernym korením, uhorka, paradajka, ríbezľa alebo červená repa. Podporiť náš stav môže aj cesnak a cibuľa. Medzi typické antivírusové korenie/byliny patria tymian, oregano (nie pamajorán), echinacea (ideálne však ako tinktúra, inak sú jej účinky oslabené), čierna baza, prípadne šalvia, bazalka či fenikel.

Ďalšími možnosťami podpory imunity sa môžete inšpirovať v predchádzajúcich článkoch.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie