21. jún 2018

Čo môžeme urobiť pre to, aby sa rakovina nevrátila?

Na vzniku onkologických ochorení sa podieľa mnoho faktorov, medzi tie zásadné však patrí dlhodobý stres, nedostatok telu prospešných látok (vitamíny, minerály a stopové prvky), nedostatok kvalitnej a vyváženej stravy a hlavne výrazne oslabený imunitný systém. Práve imunitu majú ľudia, ktorí prekonali rakovinu, oslabenú. Je potrebné ju posilniť a starať sa o seba nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

Strach má veľké oči

Ak sa už vo vašom živote rakovina vyskytla, sú akékoľvek neštandardné prejavy vášho tela často pozorované so značnou nervozitou. Najmä v prvých mesiacoch po vyliečení sa mnoho pacientov bojí návratu choroby. Telo oslabené onkologickou liečbou navyše môže aj na bežnú virózu, nachladnutie alebo chrípku reagovať veľmi dramatickým spôsobom, a to aj kožnými prejavmi či tukovými hrčkami. Hoci sú prejavy nejako neštandardné, nemusí nutne ísť o návrat rakoviny. Zároveň je potrebné byť pozorný a v prípade neistoty vyhľadať lekára. Úspešná liečba rakoviny (aj jej prípadnej recidívy) je závislá aj od jej včasného objavenia. Práve vnútorný strach (a tým aj oslabovanie organizmu) je jedným z faktorov, prečo sa rakovina vyliečeným pacientom môže vrátiť.

Pozor na návrat do starých koľají

Onkologické ochorenie sa môže u pacientov znovu objaviť aj z dôvodu, že prekonanú rakovinu úplne vytesnia zo svojho života a vrátia sa k pôvodnému životnému štýlu so všetkými jeho negatívnymi dopadmi na zdravie. Najčastejšie ide o fajčenie, alkohol a nezdravé stravovanie. Ďalších pacientov potom sužuje stres, nedostatok odpočinku a spánku, čo sa, samozrejme, negatívne podpíše na oslabenej imunite jedinca. V úspešnej liečbe hrá svoju rolu aj psychický stav pacienta, preto sa počas liečby ľudia dokážu vypäť k výkonu a získať nad svojím životom nadhľad a pravidlá „dodržiavať“. Len čo sa však vyliečia, často sa vrhajú späť do stresu, napätia a malých vojen v rámci rodiny či na pracovisku. Tým stúpa stresová záťaž, organizmus sa oslabuje a telo začne byť opäť v disharmónii.

Obrázek

Niekedy sa proste vráti

Percento návratu onkologického ochorenia sa líši podľa typu rakoviny. Zatiaľ čo jeden typ je možné veľmi úspešne vyliečiť a počet recidív je minimálny, pri inom type môže byť riziko recidívy vysoké. Rakovina sa môže vrátiť aj vo forme nového ložiska choroby, ktoré metastázovalo z pôvodného zdroja. Zároveň nikto nevie, či práve u daného jedinca ochorenie znovu prepukne, alebo nie. To všetko záleží na genetickom základe, doterajšom životnom štýle, sile organizmu aj psychickom stave jedinca. Preto treba dodržiavať zásady zdravého stravovania, optimistickú myseľ a podporovať funkčnú obranyschopnosť tela. Vyliečený pacient by to mal prijať ako svoj nový životný štýl, nie ako povinnosť.

V prípade recidívy (návratu) rakoviny hrá dôležitú rolu práve psychická stránka pacienta. Pocitom beznádeje pravdepodobne prejde každý, avšak dlhodobo v ňom zotrvávať neprináša žiadnu úľavu a to, naopak, celú situáciu zhoršuje. Takto nastavená psychika ďalej oslabuje imunitný systém a pre opätovné vyliečenie pacienta je potrebné, naopak, imunitu posilniť. Po fyzickej stránke záleží na type nového ložiska, časovom rozmedzí medzi oboma situáciami, aktuálnom zdravotnom stave a schopnosti tela prijať liečbu. I tu existuje mnoho spôsobov, ako imunitu podporiť.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie