20. november 2018

Liečba rakoviny alebo ako zabiť zabijaka

Imunologická liečba rakoviny zaznamenala tento rok hneď dva veľké úspechy. Za prielomové vedecké objavy v oblasti imunoterapie boli označené výskumy Jamesa P. Allisona a Tasuku Hondžóa, ktoré boli ocenené Nobelovou cenou za medicínu. Oba objavy boli založené na aktivovaní schopnosti imunitného systému napadať a ničiť nádorové bunky. Anglické noviny The Guardian na tému imunologickej liečby vydali článok, z ktorého vám prinášame hlavné myšlienky.

Alarmujúce čísla výskytu rakoviny

Prieskumy odhadujú, že takmer 40 % ľudí bude počas ich života diagnostikovaná rakovina. Ešte donedávna sme mali tri základné možnosti, ako sa s chorobou vyrovnať – operáciu (starú približne 3 000 rokov), od roku 1896 ožarovanie a v roku 1946 pribudla ešte chemoterapia. Bohužiaľ, tieto tradičné techniky boli úspešné „len“ približne u polovice pacientov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pre výskum rakoviny sa v roku 2018 celosvetovo vyskytlo 9 055 027 úmrtí spôsobených onkologickým ochorením.

Imunoterapia – nová šanca v liečbe rakoviny

Základným obrancom nášho zdravia pred chorobami je imunitný systém. Je schopný určiť, ktoré bunky sú telu vlastné a ktoré tam, naopak, nepatria a na tie prostredníctvom svojich mechanizmov zaútočiť. Bohužiaľ, tento systém nefunguje v prípade rakoviny úplne optimálne. Práve výskum Jamesa Allisona objavil, že imunitný systém rakovinu neignoruje (ako sa dovtedy predpokladalo), ale je rakovinovými bunkami do určitej miery vypnutý. Hneď ako bola tímom Jamesa Allisona táto blokáda zrušená, bol imunitný systém, konkrétne T-bunky (druh bielych krviniek), schopný nádory ničiť a rakovinu (aj v pokročilom štádiu choroby) „vyliečiť“. Prostredníctvom mnohých pacientov bolo dokázané, že imunitný systém môže byť účinnou zbraňou proti rakovine.

Kontrolné body imunitného systému

Každý imunitný systém má niekoľko kontrolných míľnikov, vďaka ktorým pozná zdravé bunky tela. Rakovina však jeden takýto bod obišla (konkrétne PD-1) a T-bunkám sa predstavila ako zdravá bunka telu vlastná. Tím Dr. Tasuku Hondžóa z Univerzity v Kjóte (ktorý tohtoročnú Nobelovu cenu zdieľa práve s Jamesom Allisonom) bol schopný tento potvrdzovací mechanizmus zrušiť. Tým vznikol aj účinný nástroj na potlačenie rakoviny.

Imunoliečba pomohla aj bývalému prezidentovi USA

V decembri 2015 bola druhá generácia týchto kontrolných inhibítorov (potlačovateľov imunitnej reakcie) použitá na uvoľnenie imunitného systému bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera, ktorý trpel agresívnou formou rakoviny pečene a mozgu. Správa o „zázračnom“ vyliečení 91-ročného človeka všetkých prekvapila vrátane samotného pacienta.

Ďalšie výskumy v oblasti imunoterapie

Vyššie opísané systémy nie sú jedinými možnými imunologickými terapiami. V súčasnosti prebieha viacero výskumov a klinických skúšok zaoberajúcich sa práve týmto druhom liečby. Medzi ne patrí aj výskum česko-americkej startupovej spoločnosti Machavert. Ten je založený na synergickom efekte 4 fosfolipidov (látok obsiahnutých v obaloch bunky), ktoré svojím špecifickým spôsobom ničia nádorové bunky, pričom tie zdravé posilňujú. Skúmané účinné látky obsahuje aj český doplnok stravy Ovosan, ktorý sa dlhodobo používa na posilnenie imunity a tiež ako doplnková terapia pri štandardnej liečbe nádorových ochorení. Ovosan okrem iného zmierňuje vedľajšie účinky štandardnej liečby a regeneruje poškodené zdravé bunky tela.

Zdroj:
The Guardian (www.theguardian.com), A cure for cancer: how to kill a killer, Charles Grabeber, 4. 11. 2018.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie