16. jún 2018

Liečba rakoviny je o zmene životného prístupu

Pre toho, kto sa stretne s rakovinou, život nezostane rovnaký. Také stretnutie ani nemusí byť rýdzo osobné, môže ísť o priateľa, rodinného príslušníka alebo kolegu v práci. Náš život ako taký každopádne dostane nový rozmer.

Pochopenie má mnoho podôb

Prvé, s čím sa pri zaznení diagnózy rakoviny stretneme, je šok a pravdepodobne aj odmietnutie. Nechceme uveriť, že choroba stretla práve nás. V prvých chvíľach náš mozog vyhodnotí, ako sa nám to „nehodí,“ pretože je toho ešte toľko, čo musíme urobiť a stihnúť. U mnohých vznikne aj škatuľka, to si nechám na potom, až „tá vec“ zmizne. Vzápätí si uvedomíme, čo všetko môžeme stratiť. A tu pozor, niekomu ako prvá nenapadne rodina, ale vybudovaná kariéra, vybavený dom či zaplatená dovolenka. Všetky tieto procesy sú špecifické a hlavne si treba uvedomiť, že nie sú závislé od našej vôle, ale od nášho životného nastavenia. Až časom (čo môže byť aj niekoľko týždňov) si plne uvedomíme skutočné hodnoty v našom živote (aj tu môžu byť iné, než by sme predpokladali). A to býva aj prvý krok k uzdraveniu.

Prečo ja?

Ako pri každej chorobe, aj tu sa prejavuje dlhodobé oslabenie imunitného systému, preto je potrebné v tomto smere na sebe zapracovať. Základnými faktormi ovplyvňujúcim našu imunitu sú, samozrejme, vyvážená strava, dostatok vitamínov, pohyb, ale aj pravidelná očista organizmu a dostatok spánku. Onkologické ochorenie je aj určitou formou informácie práve pre nás. Ponúka nám sa zastaviť, zhodnotiť doterajší život a pravdepodobne ho aj upraviť. Jedným z faktorov oslabeného imunitného systému je totiž aj miera stresu, respektíve nedostatok psychickej rovnováhy. Pokiaľ žijete životom, ktorý vám vnútorne z rôznych dôvodov nevyhovuje, uberáte silu aj svojmu imunitnému systému. Uvedomením si životných priorít a získaním schopnosti komunikovať s vonkajším svetom je ďalším podporným krokom k vyliečeniu.

Život plynie aj s rakovinou

Samozrejme, záleží od mnohých faktorov, avšak život rakovinou nekončí, len sa zmení. Hlavne do nášho života vpustíme neistotu, ktorá tam patrí. Mnoho vecí totiž nie je možné naplánovať (od dovolenky, cez oslavy, po liečbu samotnú). Ibaže úprimne, šlo to skôr? Možno to tak vyzeralo, ale aj pred chorobou (a pravdepodobne aj po nej) sa vyskytovali nečakané komplikácie (rozbité auto, vytopený byt, choré dieťa). Skúste teda každý deň skutočne prežívať, všímajte si malé veci, smejte sa a hlavne netrvajte na naplnení svojich plánov do bodky. Nechajte si priestor na prekvapenie a improvizáciu. Nie vždy totiž vieme vymyslieť to, čo nám skutočne pomôže.

Obrázek

Vyléčením to nekončí

To, že počas liečby nasľubujete sebe aj okoliu veľké zmeny, neznamená, že ste pripravení ich skutočne urobiť v okamihu, keď sa vám podarí chorobu prekonať. Konajte teda postupne, krok za krokom. Zároveň je potrebné chorobu prijať do svojho života tým, že ju „netajíte,“ respektíve sa nesnažíte zabudnúť, že ste ju niekedy mali, ale ani sa jej panicky nebáť. Obe polohy totiž váš imunitný systém a psychiku vyčerpávajú, a to bez toho, aby ste si to uvedomovali. Vyliečením taktiež nekončí nutnosť byť ostražitý voči všetkým neobvyklým správaniam svojho tela. Ak sa objaví niečo netypické, je nutné vyhľadať lekára.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie