05. september 2018

Liek na rakovinu? Český vedec verí na fosfolipidy

Rakovina je choroba, s ktorou sa stretáva čím ďalej tým viac ľudí. V mnohých prípadoch to nie je prvé stretnutie, ale ide o opakované recidívy. Jedným z dôvodov komplikovanej liečby je aj fakt, že onkologické ochorenie nemá iba jednu príčinu. Je to súhrn mnohých faktorov. Z tohto dôvodu aj možnosť vyliečenia závisí od mnohých faktorov. Obzvlášť potom od optimálne zvolenej liečby podporenej zmenami životného štýlu a posilnením imunitného systému.

Na celom svete tak prebieha viacero výskumov, ktoré sa snažia nájsť liek na rakovinu, respektíve na jej rôzne druhy. Medzi firmy, ktoré sa výskumom lieku na rakovinu zaoberajú, patrí aj česko-americká startupová spoločnosť Machavert. V časopise Ekonom bol o nej vydaný veľmi zaujímavý článok. Ponúkame vám možnosť prečítať si z neho niekoľko postrehov.

Ako s tým súvisí Ovosan?

Spoločnosť Machavert bola v roku 2015 založená českým vedcom Jakubom Staszak-Jirkovským. Rozhodol sa, že skúsi vytvoriť liek z českého doplnku stravy Ovosan, ktorý užívajú predovšetkým pacienti pri liečbe rakoviny.

„Rozložili sme komplexnú zmes Ovosanu, kde je niekoľko desiatok fosfolipidov, a zistili sme, že hlavná protinádorová aktivita vzniká vďaka štyrom fosfolipidom, ktoré fungujú dohromady, ale nie zvlášť,“ opisuje kroky aktuálne prebiehajúceho výskumu Jakub Staszak-Jirkovský. Z týchto fosfolipidov dokázali vedci vytvoriť nanočastice, ktoré sú schopné dostať sa až k rakovinovým bunkám. Sú to v podstate duté gule a samy o sebe pôsobia protinádorovo. Získaná látka, ktorá sa zatiaľ testuje v laboratóriu a na zvieratách, najlepšie funguje na génovú mutáciu KRAS, ktorá stojí asi za polovicou všetkých zhubných nádorov – najmä tých agresívnych (napríklad za rakovinou pankreasu a pľúc).

Klinické skúšky na dosah

Všetky kombinácie teraz Machavert skúša na myšiach, ale zároveň sa pripravuje na to, aby mohol na americkom liekovom úrade FDA požiadať o povolenie na testovanie prípravku na ľuďoch, tzv. klinické skúšky. Pri nich sa bude napríklad zisťovať ideálne dávkovanie, prípadne nežiaduce účinky.

Vyššie zmienená kapsa tvorená z fosfolipidov je pri rozumných dávkach veľmi dobre znášaná. „Lipidy sú také prírodné míny. Pre nádorové bunky to sú živiny, takže ich priťahujú. Keď ich však zožerú, tak ich lipidy zvnútra zabijú,“ opisuje princíp fungovania látky pomenovanej MP1000 Jakub Staszak-Jirkovský. „To som nikdy predtým nevidel,“ dodáva ďalší odborník na fosfolipidy Neal Goodwin. Vo farmácii sa totiž také kapsy síce používajú na dopravenie lieku k rakovinovej bunke, ale na rozdiel od tej tvorenej fosfolipidmi doteraz nikdy nevykazovali výraznú liečivú aktivitu.

Celý článok „Český vědec založil start up v Americe, hledá v něm lék na agresivní rakovinu“ je k dispozícii na webových stránkach ekonom.ihned.cz.

Zdroj: Ekonom, 2. 8. 2018, autor: Simona Janíková

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie