27. máj 2020

Ľudia s rakovinou by sa o seba mali starať dvojnásobne

Ľudia s rakovinou a imunitný systém

Medzi jeden z faktorov vzniku rakoviny patrí aj dlhodobo oslabený imunitný systém. Práve naša imunita je totiž zodpovedná nielen za odrážanie útokov zvonku (patogény ako vírusy, baktérie, plesne), ale tiež za pravidelnú kontrolu buniek vnútri organizmu. Rakovina totiž nie je „cudzí“ prvok v našom tele. Pokiaľ to veľmi zjednodušíme, ide o naše vlastné bunky, spravidla poškodené či mutované, ktoré sa začali z nejakého dôvodu nekontrolovane množiť a vytvorili „nádor“. Pokiaľ je naša obranyschopnosť dlhodobo oslabená, nemusí varovné signály zachytiť včas a rakovina sa dostane mimo kontroly organizmu.

Štandardná liečba rakoviny oslabuje imunitný systém

Štandardná onkologická liečba (chemoterapia a i.) má v súčasnosti, bohužiaľ, celý rad vedľajších účinkov, ktoré sťažujú liečbu (často ju dokonca prerušia). Medzi najčastejšie patria nevoľnosť, vracanie, únava, slabosť, problémy s trávením, precitlivenosť pokožky, strata vlasov, a hlavne pokles tvorby krvných zložiek. Práve táto skutočnosť je zodpovedná za ďalšie oslabenie imunitného systému. Pri chemoterapii totiž dochádza k poklesu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za imunitné reakcie organizmu. Nielen v čase koronavírusu by sme teda mali svoju imunitu podporiť.

Hygienická rutina a starostlivosť o zdravie

Popri podpore imunitného systému by malo byť samozrejmosťou dodržiavanie vysokého hygienického štandardu: dôsledná hygiena (umývanie rúk, prípadne používanie jednorazových rukavíc či rúška), pravidelné upratovanie (sťažuje usadzovanie patogénov), vetranie a minimalizácia návštev miest, kde je zhromaždených veľa ľudí (verejná doprava, obchodné domy, kiná, divadlá). Svoju kondíciu a zdravie je vhodné tiež podporiť pravidelným pohybom, vychádzkami v prírode, vyváženou stravou, dostatočným pitným režimom (v prípade koronavírusu sa odporúčajú teplé nápoje) a odpočinkom/spánkom. Nezabudnite ani na svoju psychickú kondíciu – robte to, čo máte radi, využite nejaké metódy na minimalizáciu stresu, sledujte aj iné programy než vývoj štatistiky koronavírusu. V neposlednom rade môžete tiež zvážiť zaradenie kvalitných dopvýživových doplnkov, ktoré okrem iného podporujú aj imunitný systém.

Prevencia nie je „len“ o preventívnych prehliadkach

Na záver by sme radi pripomenuli, že o svoje zdravie by sme sa mali aktívne starať bez ohľadu na to, aká situácia panuje za dverami nášho bytu. Netypické prejavy tela či dlhodobejšie ťažkosti (nešpecifické bolesti, krvácanie, hnačka, tráviace ťažkosti, zmeny na koži, zmena tvaru pŕs či neprekonateľná únava) môžu signalizovať, že v tele prebieha niečo, čo našu pozornosť vyžaduje. V prípade akéhokoľvek podozrenia je dôležité vyhľadať lekára. Včasné objavenie choroby a začatie zodpovedajúcej liečby zvyšuje šance na trvalé uzdravenie.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie