10. október 2018

Nová forma liečby rakoviny ocenená Nobelovou cenou

Nobelova komisia tohto roku Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo udelila výskumu, ktorý sa zaoberá imunologickou liečbou rakoviny. O tom, že má tento smer veľký potenciál, svedčí aj fakt, že ocenený výskum nie je v oblasti imunologickej terapie jediný.

Prelomový bod v boji proti rakovine

Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó tohto roku získali Nobelovu cenu vo fyziológii a lekárstve za vývoj špeciálnej imunologickej liečby rakoviny. Princíp tejto metódy spočíva vo využití schopnosti imunitného systému napadať rakovinové bunky. Americký aj japonský vedec objavili určité bielkoviny fungujúce ako brzdy regulujúce funkciu imunitného systému. Zároveň odhalili potenciál uvoľnenia týchto bŕzd a vypustenia imunitných buniek proti bunkám rakovinovým. Nobelova nadácia ich výskum označila za prelomový bod v boji proti rakovine.

Prečo je imunita pre náš život kľúčová

Imunitný systém naše telo bráni proti útokom zvonku (vírusy, baktérie, mykózy…), ale taktiež reguluje činnosť buniek nášho tela. Podporuje zdravé a tie poškodené buď regeneruje, alebo im naprogramuje bunkovú smrť. Ak imunitný systém dlhodobo nefunguje správne, nie je schopný túto regulačnú funkciu plniť optimálne. Poškodené bunky nie sú zničené a môžu sa ďalej nekontrolovateľne deliť. Tento mechanizmus stojí aj za rizikom vzniku nádoru.

Posilnenie imunity je obzvlášť kľúčové u pacientov, ktorí už onkologickým ochorením prešli. Silný imunitný systém totiž riziko vzniku recidívy znižuje. Funkčný imunitný systém je podporujúcim faktorom aj v priebehu nádorového ochorenia.

Ďalšia nádej v oblasti imunoterapie

Intenzívny výskum lieku na rakovinu založený na podpore imunitného systému prebieha aj v česko-americkej startupovej spoločnosti Machavert. Ich technológia je založená na synergickom pôsobení štyroch fosfolipidov, ktoré pôsobia dohromady, ale nie zvlášť. Fosfolipidy sú najvýznamnejšou zložkou bunkových membrán (obalov bunky). Umožňujú bunke prijímať a uchovať látky potrebné na správne fungovanie. Práve poškodením bunkových membrán dochádza k poškodeniu buniek a vzniku celého radu ochorení vrátane rakoviny.

Vedci z týchto fosfolipidov dokázali vytvoriť akúsi dutú kapsu. Tá je nosičom a zároveň má schopnosť sama rakovinu liečiť. Dovnútra je možné vložiť ďalšiu látku. Vzniká tak možnosť kombinovanej liečby, ktorá je netoxická a významne znižuje pravdepodobnosť prežitia rakovinovej bunky. Výskum je v súčasnosti v štádiu, keď budú účinky vyvíjanej látky preverované v klinických testoch.

Inšpiráciou k výskumu boli vedcom účinné zložky potravinového doplnku Ovosan, ktorý je primárne určený na posilnenie imunity. Už dlhé roky sa používa ako podporný prípravok u pacientov s rakovinou, prípadne ako preventívna kúra znižujúca riziko vzniku či návratu rakoviny. Okrem posilnenia imunity taktiež regeneruje poškodené zdravé bunky a znižuje dopady onkologickej liečby.

Zdroje:

Nobelovu cenu za lékařství získali vědci, kteří objevili novou formu léčby rakoviny, www.aktualne.cz, 1.10.2018

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie