30. január 2020

Rakovina zasiahne telo, dušu aj vzťahy. Nenechajte sa ovládnuť

Krehkosť života si spravidla uvedomíme až v okamihu, keď čelíme nejakej záťažovej situácii. Jedným z takých momentov je aj choroba. Nemusí ísť iba o rakovinu, aby sme svoje hodnoty z minúty na minútu poskladali do „správneho“ poradia. Na čo nebol čas, zrazu čas je. Bohužiaľ, toto chvíľkové uvedomenie často vyprchá v okamihu, keď bezprostredné ohrozenie odíde. Lenže s rakovinou je to iné. Ohrozenie sa stane súčasťou našich dní a nám tak neostáva iné, len svoj život prehodnotiť úplne.

Zmeny, ktoré nikto nepozýval?

Rakovina u dospelého nie je choroba jedného zlého kroku. Je to výsledok nejakého dlhotrvajúceho stavu. Svoju rolu, samozrejme, hrá aj genetická predispozícia, no to, či choroba prepukne, alebo nie, máme do určitej miery vo svojej réžii. Pokiaľ opakujeme vzorce (stravovania, správania či životného štýlu), ktoré k chorobe viedli u našich príbuzných, pravdepodobnosť prepuknutia onkologického ochorenia sa zvyšuje aj u nás. Pokiaľ pridáme ešte vlastné „neresti“, riziko sa ešte dvíha. Nezanedbávajte teda prevenciu. Starajte sa o seba, buďte k prejavom svojho tela pozorní. Jedným z pilierov zdravia je aj správna funkcia imunitného systému. Práve jeho oslabenie je totiž jedným z hlavných príčin rozvoja choroby (telo nie je schopné „ustrážiť“ poškodené či zmutované bunky a tie sa začnú nekontrolovateľne množiť).

Cesta k uzdraveniu nie je jedna

Hneď ako je diagnostikované onkologické ochorenie, chorý aj jeho okolie sa ocitne v úplne novom svete. Po prekonaní počiatočného šoku, ktorý je prirodzený a má do istej miery pre našu psychiku aj ochrannú funkciu, je však potrebné začať situáciu riešiť. Popri štandardnej onkologickej liečbe (chemoterapii, rádioterapii, chirurgickom riešení, biologickej liečbe a i.) je dobré zaradiť aj ďalšie podporné kroky, ktoré liečbu uľahčia a často aj umožnia. Zvážiť môžete rôzne výživové doplnky, ale pracovať by ste mali aj so svojou psychikou. Emočný svet totiž výrazne ovplyvňuje aj naše fyzické telo (a naopak).

Nespoznávam sa. Kto som?

Spolu s liečbou dochádza aj k fyzickým zmenám. Telo je oslabené (najmä imunitný systém je vďaka likvidácii krvných zložiek veľmi zaťažený) a mení sa. Môžete na sebe pozorovať zmeny v mnohých ohľadoch – úbytok svalovej hmoty, suchšia a bledá pleť, únava, bolesti, zlé trávenie, slabosť a u mnohých strata vlasov, obočia a rias. Áno, telo sa bude s chorobou meniť, vaše názory a pohľad na svet okolo vás pravdepodobne tiež. Zdanlivo nezostane kameň na kameni. Takmer sa zdá, že strácame sami seba. Naozaj?

Možnosť sa uvidieť

V tomto momente si uvedomte, čo je pre vás pevným bodom vo vašom živote. Partner? Deti? Pes? Tvorba? Príroda? Použite tieto „kamene“ na spevnenie svojho sebauvedomenia. Dovoľte si veci robiť inak než dosiaľ. Nemusí ísť o veľké zmeny naraz, stačí krôčik po krôčiku mieriť smerom, ktorý vám navzdory vonkajším udalostiam dodáva silu. Dovoľte si odpočívať, požiadať o pomoc, ukázať sa v slabosti. Neodkladajte dôležité momenty „na neskôr“. To nič, keď pekné slová zopakujete. Užívajte si blízkosť tých, ktorí sú pre vás dôležití. V bolestivom procese možno nájdete aj sami seba so všetkými darmi, ktoré vám boli dané.

Nová rovina vzťahov

Veľkou témou v prípade onkologického ochorenia sú vzťahy. Rakovina je choroba, ktorú nevyležíte za týždeň ani za mesiac. Proces liečby je dlhý a potom nastupuje aj potrebná rekonvalescencia. Pre vaše okolie je choroba niečo iné než pre vás. Je potrebné si to uvedomiť a nechať im priestor aj na ich život „bez choroby“. Partnerské vzťahy mnohokrát prechádzajú veľkou krízou, pretože sa výrazne mení rola v rodinách. Hovorte o svojich obavách aj svojich túžbach. I keď to nebýva jednoduché, je to pre obe strany uľavujúce. Nie je potrebné rezignovať ani na partnerské intímnosti. Len spôsob milovania sa môže spolu s chorobou meniť. Objavujte nové možnosti, dajte si priestor a nebojte sa poradiť s odborníkmi v tejto oblasti.

Život sa s rakovinou zmení, neprestáva však existovať.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie