06. december 2018

Testy lieku na rakovinu založeného na fosfolipidoch vykazujú pôsobivé výsledky

Imunologická liečba je jeden zo smerov, kam sa súčasná medicína v boji proti rakovine vydala. O veľkom potenciáli svedčí aj fakt, že v tomto roku získali Nobelovu cenu za lekárstvo hneď 2 výskumy zamerané práve na imunoterapiu. Spoločnosť Machavert Pharmaceuticals na novembrovom výročnom sympóziu v írskom Dubline zameranom na liečbu rakoviny prezentovala pôsobivé preklinické výsledky svojho kandidáta na liek proti rakovine. Ten je založený na synergicky pôsobiacich bioaktívnych fosfolipidoch.

Prečo fosfolipidy?

Fosfolipidy sú látky prirodzene sa vyskytujúce v bunkách ľudského tela. Sú to stavebné prvky, ktoré tvoria obal bunky, akúsi dvojvrstvovú šupku, ktorá bunkám zaisťuje ich správne fungovanie. Navyše pôsobia aj ako tzv. signálne molekuly = umožňujú bunkám komunikáciu medzi sebou. Spoločnosť Machavert prostredníctvom testov identifikovala 4 hlavné komponenty (obsahujúce fosfolipidy), ktoré majú výrazné protinádorové účinky. Z nich potom dokázali vytvoriť nanočastice (mikročastice), ktoré sú schopné preniknúť až k nádorovým bunkám a zničiť ich.

Prečo je niektoré druhy rakoviny ťažké zahubiť?

Cieľom štandardnej onkologickej liečby je prostredníctvom určitých metód rakovinové bunky postupne „vyhubiť“. Bohužiaľ, aj pri všetkom úsilí môžu v tele zostať určité ložiská choroby. Práve preto je dôležité dodržiavať preventívne kroky proti recidíve (návratu) rakoviny. Niektoré typy rakoviny sú však veľmi ťažko liečiteľné. Medzi tie patrí aj tzv. mutácia KRAS, ktorá má vyvinutú schopnosť sa učiť. Počas liečby si tak vyvinie odolnosť (rezistenciu) voči liečbe samotnej. Účinnosť terapie následne výrazne klesá. Tento typ mutácie predstavuje až 30 % všetkých nádorových ochorení. Vyvíjaný liek ponúka jedinečný terapeutický prístup aj pre týchto pacientov, ktorí v súčasnosti nemajú adekvátnu možnosť liečby.

Ďalšie kroky

Liek založený na fosfolipidoch vyvíjaný spoločnosťou Machavert v súčasnosti vstupuje do špeciálnych preklinických testov. Výsledky týchto testov sú jedným z predpokladov na schválenie klinických štúdií (zapojenia pacientov s určitými typmi nádorov do testovania). Spoločnosť svoje úsilie zatiaľ zameriava na ťažko liečiteľné nádorové ochorenia spôsobené napr. zmienenou mutáciou KRAS. Hlavným dôvodom je chýbajúca možnosť optimálnej liečebnej kúry pre chorých.

Česká inšpirácia Ovosan

Inšpiráciou pre tento vývoj bol český potravinový doplnok Ovosan (obsahujúci práve zmes bioaktívnych fosfolipidov), ktorý sa v súčasnosti používa najmä pre svoje imunostimulačné a regeneračné účinky. Môže byť teda podpornou kúrou aj pre onkologických pacientov, u ktorých je z dôvodu štandardnej onkologickej liečby (chemoterapia, rádioterapia či chirurgický zákrok) imunitný systém oslabovaný. Vďaka svojej schopnosti regenerácie navyše Ovosan podporuje onkologickú liečbu tým, že znižuje dopady negatívnych dôsledkov vedľajších účinkov liečby. Často tak pacientovi umožní v liečbe pokračovať, čo zvyšuje šance na prekonanie chorobe. Zároveň onkologickým pacientom pomáha udržiavať vysokú kvalitu ich života.

Zdroj:
www.prnewswire.com/news-releases/machavert-pharmaceuticals-unveils-a-new-bioactive-lipid-drug-candidate-for-cancer-treatment-300754843.html .

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať, chrániť a zlepšovať naše služby. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie